مفهوم کارآفرینی
 
در راستای سیاستها و برنامه های سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور در رابطه با ایجاد اشتغال برای قشر جوان و نیروی مولد جامعه به خصوص پزشکان و پیراپزشکان در حوزه فعالیت بهداشتدرمان و آموزش پزشکی معاونت اشتغال در آن وزارتخانه تشکیل گردید.براین اساس ستاد اشتغال دانشگاه علوم پزشکی از سال 1380فعالیت خود را آغاز کرد.

با تبدیل ستاد اشتغال به دفترکارآفرینی  نخستین گام در راه تاسیس دفتر کارآفرینی در سال 1384برداشته شد. با تاسیس دفتر کارآفرینی در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی عملا از بهمن ماه84 دفتر کارآفرینی دانشگاه زیر نظر مستقیم ریاست محترم دانشگاه آغاز به کار نمود. این دفتر با هدف کمک به فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی جهت جذب در بازار کار و ایجاد اشتغال تاسیس شده است.

puz.jpg]

کارآفرینی مفهومی است که تاکنون از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و همه بر این باورند که کارآفرینی موتور محرکه ی توسعه‌ی اقتصادی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. سه دلیل مهم کشورها برای توجه به مقوله کارآفرینی، تولید ثروت، توسعه‌ی تکنولوژی و اشتغال مولد است. در حالی که در کشور ما به اشتباه این مفهوم صرفا با اشتغال‌زایی مترادف شده و فقط برای حل مشکل اشتغال به سمت کار آفرینی پیش می‌رویم. در اواخر دهه‌ی 70 در بسیاری از کشورهای پیشرفته به علت تغییر در ارزش‌ها و گرایش‌های جامعه و البته تغییرات جمعیت شناختی، موجی از کسب و  کارهای کوچک و افراد خوداشتغال به وجود آمد. به

علت تاثیرات عمیق این پدیده مطالعات زیادی از چهار دیدگاه اقتصاد، مدیریت، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی انجام شده است. باوجود قدمت بررسی کارآفرینی و تلاش محققین فراوان، مانند سایر مفاهیم علوم انسانی ارائه‌ی تعریفی قطعی و مشخص برای آن، کاری دشوار و حتی غیرممکن است. توجه به سیر تکاملی این مفهوم، خود شامل نکات جالبی است. در سیر تکاملی مفهوم کارآفرینی، عوامل زیادی مانند ریسک‌پذیری، نوآوری و ... به این مفهوم اضافه شده است.

                   

 

 

بازگشت

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-11-5 12:32        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ